Spotkanie Krakowskiego Klubu Ambasadorów Kongresów

poniedziałek, 2 października 2023

 

W Centrum Kongresowym ICE Kraków 25 września odbyło się spotkanie Krakowskiego Klubu Ambasadorów Kongresów. To pierwsze spotkanie po przerwie spowodowanej pandemią i pierwsze, w którym brali udział przedstawiciele nauki wyłonieni w badaniu potencjału intelektualnego Krakowa.

Kraków jest jednym z największych i najprężniej działających ośrodków akademickich w Polsce – to tutaj funkcjonują 23 szkoły wyższe, w których uczy się blisko 150 tysięcy studentów. W Krakowie wykładają najlepsi eksperci z różnych dziedzin – od nauk ścisłych, przez przyrodnicze, na humanistycznych kończąc. Szerokie kontakty środowiska naukowego można wykorzystać, ściągając do stolicy Małopolski branżowe kongresy i konferencje.  Jednym ze sposobów wykorzystania potencjału naukowego miast są lokalne kluby ambasadorów kongresów i temu służy właśnie Krakowski Klub Ambasadorów Kongresów. Jego działalność zainaugurował w 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, świadomy znaczenia budowania więzi pomiędzy światem akademickim a środowiskiem biznesowym.

Krakowski Klub Ambasadorów realizuje swoje cele w ramach Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, dzięki współpracy Polskiej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia Konferencje i Kongresy w Polsce, Kraków Convention Bureau oraz Spółki Kraków5020, operatora projektu Kraków Network. W spotkaniu w Centrum Kongresowym udział wzięło kilkadziesiąt osób, w tym krakowscy uczestnicy Programu Ambasadorów Kongresów Polskich, przedstawiciele branż PCO i DMC oraz badacze i pracownicy naukowi wyłonieni w badaniu potencjału intelektualnego Krakowa, przeprowadzonym z inspiracji miasta oraz Kraków Network przez zespół badawczy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

– Program Ambasadorów Kongresów Polskich powstał 25 lat temu aby przez Polaków działających w strukturach organizacji międzynarodowych, np. naukowców i profesjonalistów różnych branż pozyskiwać do Polski kongresy – powiedziała Paula Fanderowska, prezeska SKKP, wiceprezeska Kraków5020, operatora projektu Kraków Network.  – Program służy także temu, żeby tym osobom, które często nie zdają sobie sprawy ze swojego wpływu i możliwości udzielać efektywnej pomocy w przyciąganiu kongresów do Krakowa.

– Bardzo się cieszę, że tak licznie spotykamy się w Krakowie, mieście wielu możliwości. Mamy nadzieję, że współpraca biznesu, organizacji takich jak Polska Organizacja Turystyczna, Poland Convention Bureau, SKKP i świata nauki przyczyni się do tego, że Polska będzie coraz atrakcyjniejszym miejscem dla dużych, międzynarodowych wydarzeń – mówił Marcin Różycki, wiceprezes POT.

– Zawsze mówimy Państwu zapraszam. Zapraszamy do współpracy, zapraszamy do współtworzenia kongresów, poradzimy, wesprzemy i podzielimy się swoim doświadczeniem. Zależy nam na tym, żeby to właśnie w Krakowie świat nauki miał przestrzeń do ważnych rozmów – zapewnia Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, operatora ICE Kraków.

Podczas spotkania Małgorzata Przygórska-Skowron, kierowniczka Kraków Convention Bureau mówiła o działaniach wspierających rozwój turystyki biznesowej, w szczególności organizację i współorganizację kongresów w Krakowie. Ważnym punktem spotkania było dzielenie się doświadczeniami z organizacji konferencji w Polsce –  prof. dr hab. inż. Grzegorz J. Nalepa opowiadał o drodze do zorganizowania w Krakowie kongresu o sztucznej inteligencji ECAI (we wrześniu 2023 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków), a dr inż. Elżbieta Pacyna oraz prof.  dr hab. inż. Józef Pacyna dzielili się swoimi doświadczeniami z organizacji International Conference on Mercury as Global Pollutant  (w ICE Kraków we wrześniu 2019) oraz spostrzeżeniami, na czym polega rola Ambasadora Kongresów i jak pozyskać duże wydarzenie dla Krakowa.

– Mamy nadzieję, że dzisiejsze spotkanie pokazało państwu, że organizacja kongresów, choć wymaga olbrzymiej pracy, jest warta wysiłku – podsumowała Aneta Książek, kierowniczka Poland Convention Bureau. – Mam też nadzieję, że przekonaliśmy państwa, że nie musicie tego robić sami, a pomóc wam w tym mogą profesjonaliści.