Oferta miasta Krakowa

Kraków od lat jest głównym celem turystyki przyjazdowej, najbardziej rozpoznawalnym na świecie z polskich miast. Rocznie przybywa tu wiele milionów turystów z Polski i z zagranicy. Przyciągają ich niezliczone zabytki i muzea, a także festiwale, setki doskonałych restauracji, pubów i kawiarni oraz hotele umiejscowione w najbardziej prestiżowej polskiej scenerii Starego Miasta i okolic Wawelu. Kraków to miasto kompletne – zarazem nowoczesne, jak i bogate w historię i dziedzictwo.

Nie tylko Stare Miasto

Stare Miasto, reprezentatywna część Krakowa, tętni życiem, czaruje atmosferą i fascynuje zabytkami, a także stanowi centrum głównych wydarzeń kulturalnych, z których miasto znane jest na całym świecie. Intrygujący Kazimierz gdzie w gąszczu uliczek zadziwia mozaika kulturowa, wyróżniająca dzielnicę od wieków, przyciągająca młodych ludzi swoim pięknem i obfitością nocnego życia. Podgórze ze swoim kameralnym charakterem, wolne od natłoku turystów i wielkomiejskiego zgiełku jest dziś prężnie rozwijającym się miejscem skutecznie przekształcając swój dawny, przemysłowy charakter w modne i kreatywne przestrzenie skupiające ludzi ceniących sobie indywidualność i nieszablonowość. Nowa Huta stanowiąca niegdyś ikonę socjalistycznych wzorców dziś pulsuje energią i kwitnie zamieniając odrębność wobec pozostałej części miasta w swój atut, stając się miejscem poszukiwania alternatywnych inspiracji i kreowania nowych trendów. To tylko niektóre z miejsc tworzących unikalną atmosferę Krakowa, miasta gdzie spośród różnorodności każdy znajdzie coś dla siebie.

Dla miłośników festiwali

Na nudę przede wszystkim nie mogą narzekać miłośnicy festiwali. Trudno tu znaleźć choćby tydzień bez wydarzeń tego typu – są wśród nich międzynarodowe festiwale muzyczne, teatralne, filmowe, literackie czy sztuki współczesnej. Nazwy takie jak Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Boska Komedia czy Conrad Festival, ale też Miesiąc Fotografii w Krakowie, Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Kultury Żydowskiej mówią same za siebie i od lat tworzą unikalną markę miasta. Obok nich codziennie odbywa się tu nawet kilkadziesiąt mniejszych imprez, i to nie licząc wystaw w zawsze wartych odwiedzenia krakowskich muzeach i galeriach. Kto natomiast po festiwalowych emocjach chce zaznać uroków nocnego Krakowa na pewno nie będzie zawiedziony. Setki klubów jazzowych i tanecznych, pubów i barów co wieczór rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. W każdym zakątku nawet po zmroku tętni muzyka i kwitnie życie towarzyskie: w wielu miejscach odbywają się koncerty, spektakle, a nawet literackie slamy. Wszystkie wydarzenia  wtapiają się w wieczorny pejzaż Krakowa, czerpiąc z magii miasta i wnosząc w nią swój udział.

Kulinarne atrakcje miasta

Godne uwagi są także kulinarne atrakcje miasta. To w Krakowie wykształciła się prawdziwa kulinarna kultura mająca oparcie jeszcze w dawnej austriacko-galicyjskiej syntezie kuchni państw i narodów Europy Środkowej. Owoce morza znad Adriatyku, węgierskie gulasze, specjały żydowskie i austriackie sznycle jadano tu sto lat temu – podobnie jak i dzisiaj. A na to nakłada się lokalna, bogata tradycja kulinarna Małopolski i dobrodziejstwo dzisiejszego świata, sprawiające, że w dzisiejszym Krakowie obecna jest kuchnia wszystkich kontynentów.

To wszystko sprawia, że miasto jest idealnym miejscem zarówno dla miłośników szalonej przygody, jak i cichego odpoczynku w kameralnym otoczeniu. Niepowtarzalne połączenie piękna polskiej tradycji z nowoczesnością i otwarciem na świat sprawia, że Kraków jest obowiązkową pozycją dla wszystkich planujących zanurzyć się w nadwiślańskiej kulturze.