piątek, 16 grudnia 2022
13 grudnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Kraków Network. Podsumowaliśmy rok 2022, w którym dużo się działo: w Krakowie odbył się kongres ICCA, dzięki któremu Kraków stał się światową stolicą kongresów, udało się nasze miasto włączyć do Global Destination Sustainability Index a operatorem projektu Kraków Network została spółka Kraków5020. Zapowiedzieliśmy także wyzwania, które stoją przed krakowską branżą MICE oraz członkami Kraków Network w przyszłym roku.
– To był pracowity i bardzo dobry rok, który pokazał, że razem naprawdę możemy dużo i nie ma dla nas wyzwania, którego nie bylibyśmy w stanie się podjąć – mówiła Paula Fanderowska, wiceprezeska Kraków5020, liderka projektu. – Cieszymy się, że Kraków Network się rozwija, o czym świadczy wielu nowych członków, powstają nowe grupy, a zaangażowanie członków Kraków Network, ich zapał i zaangażowanie procentują. Wiemy o tym, bo dostajemy wiele pozytywnych informacji zwrotnych od organizatorów kongresów.
Rok 2022 rozpoczęliśmy rok od ogłoszenia bardzo ważnego dokumentu dla Centrum Kongresowego ICE Kraków i miasta, czyli Polityki zrównoważonego rozwoju dla Centrum Kongresowego ICE Kraków, którym wyznaczyliśmy nowe standardy. Ważnym i przełomowym momentem było kwietniowe spotkanie pt. „Jesteśmy gotowi by dobrze rozpocząć sezon turystyczny 2022”. W ten sposób wysłaliśmy sygnał, że Kraków, mimo wybuchu wojny w Ukrainie jest bezpieczną destynacją, a krakowska branża MICE jest gotowa na eventy. To był silny sygnał zainicjowany przez Kraków Network – wykorzystaliśmy czas pandemii na przygotowania, podniesienie jakości usług i dostosowanie się do potrzeb nowego turysty, a ukraińscy uchodźcy stali się nowymi mieszkańcami Krakowa. Gościliśmy także Mariskę Kasteloo, jedną z najbardziej wpływowych influencerek branży MICE.
We wrześniu operatorem projektu Kraków Network została spółka Kraków5020, dla której jest to ważne narzędzie budowania biznesowego wizerunku miasta. Na pierwszym spotkaniu w nowych realiach, mówiliśmy o przyświecających nam ideach – „Kraków. Tu jesteś” oznacza, że Kraków to miejsce, w którym warto żyć, warto inwestować, warto pracować, warto się uczyć. Rozmawialiśmy także o nowych wyzwaniach branży MICE, np. zrównoważonym rozwoju. 27 września odbyły się warsztaty z nowej gościnności prowadzone przez strateżkę, a obecnie dyrektorkę Krakowskiego Biura Festiwalowego Carolinę Pietyrę. Nowa gościnność to odpowiedź na zmiany cywilizacyjne, ewoluujące potrzeby i oczekiwania mieszkańców i nowego rodzaju turystów. Dbamy o ich zdrowie, well being, dostępność obiektów i wydarzeń fizyczną i komunikacyjną, równościowe podejście bez wykluczania, dbamy o środowisko i zrównoważony rozwój. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, czym jest lab innowacji i dlaczego jego wspólne zaprojektowanie może pomóc w dalszej współpracy i realizacji celów Kraków Network.
W tym roku powstała nowa grupa Kraków Network – akademicka, którą opiekują się Tomasz Wojtas i Miłosz Stanisławski. Dla miasta, które jest prężnym ośrodkiem akademickim to ogromna wartość. W Kraków5020 chcemy inwestować w rozwój młodych ludzi i pokazywać im najlepsze przykłady działania branży.
Podczas spotkania podkreślano, że jesteśmy jako branża gotowi na nowe wyzwania – dzięki Kraków Convention Bureau udało się włączyć Kraków do Global Destination Sustainability Index. Kraków otrzymał w nim 43%. Oceniane były działania miasta na rzecz środowiska, na rzecz społeczeństwa, ale także na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz jakość usług turystycznych. – Pokazaliśmy, że nie boimy się oceny i jesteśmy gotowi, żeby pracować nad zmianami – mówiła Małgorzata Przygórska-Skowron z Kraków Convention Bureau. – Otrzymaliśmy rekomendacje, wiemy, w jakich sektorach jest dużo do zrobienia. Przyszły rok będzie wyzwaniem dla dostawców usług turystycznych, żeby zintensyfikowali swoje działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, bo to bardzo ważny wskaźnik oceny.
Weronika Wirtel, dyrektorka marketingu Kraków5020 przedstawiła plany na 2023 rok. W projekcie dalej będą funkcjonować grupy tematyczne z liderami na czele, ale powołane zostanie także Gremium Labu Innowacji. W gremium znaleźli się na początek Izabela Błaszczyk, prezeska Kraków5020, Carolina Pietyra, dyrektorka KBF, Paula Fanderowska oraz prof. Krzysztof Borodako z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jednak zaproszeni do niego są wszyscy członkowie Kraków Network, którzy chcą pracować nad strategiami. Celami labu są rozwój branży MICE, realizacja wspólnych projektów zwiększających konkurencyjność Krakowa w skali kraju i na arenie międzynarodowej, zwiększona sprawczość we wspólnym działaniu, oraz wdrażanie idei nowej gościnności przez rozwój innowacji, zintegrowaną komunikację, sieciowanie i wzmacnianie potencjału lokalnego oraz edukację.
Kraków Network otwiera się także poza branżę MICE i świat nauki – zapraszamy do niego także organizacje pozarządowe i wszelkie ciekawe inicjatywy, które działają na rzecz rozwoju lokalnej społeczności, innowacji czy którym po prostu na sercu leży dobro Krakowa.
Podczas grudniowego spotkania nie zabrakło czasu na networking, a zakończyły je warsztaty work-life balance prowadzone przez Karolinę Szyszkę, hipnoterapeutkę, członkinię European Society of Hypnosis i położną z wieloletnim doświadczeniem. Karolina Szyszka mówiła, jak sobie radzić z przewlekłym stresem i pokazała sposoby relaksacji wykorzystujące techniki oddechowe.
Link do nagrania hipnotyczno-ralaksacyjnego TUTAJ
Zdjęcia: Robert i Borys Słuszniak