Kongres EANS w Krakowie

poniedziałek, 27 marca 2023

W 2028 roku Centrum Kongresowe ICE Kraków będzie gościć ponad 2000 delegatów Europejskiego Kongresu Neurochirurgii EANS. Wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy w historii w Polsce. To efekt rozmów prowadzonych podczas Kongresu ICCA, który w listopadzie odbył się w obiekcie zarządzanym przez Kraków5020. Kongres EANS 2028 w Krakowie to efekt kongresu stowarzyszenia ICCA.

Dyrektorką Zarządzającą EANS jest Valentini Amarantidou, która uczestniczyła w kongresie ICCA, odbywającym się w dniach 6-9 listopada 2022 w stolicy Małopolski. Podczas wydarzenia miało miejsce spotkanie, w którym uczestniczyli prof. Radosław Rola z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prezeska Symposium Cracoviense, Anna Jędrocha. Dzięki temu udało się poczynić ustalenia i przekonać władze EANS do tego, że Kraków jest doskonałym miejscem na tego rodzaju kongres. – O organizację wydarzenia w Krakowie staraliśmy się już po trzeci. Kluczowy okazał się udział pani Valentini Amarantidou na kongresie ICCA. Wtedy osobiście mogła zobaczyć obiekt i nasz profesjonalizm. To pokazuje, że osobiste uczestnictwo w kongresach, kontakty na żywo są kluczowe w budowaniu zaufania partnerów i są decydującym elementem – tak proces ubiegania się o organizację kongresu EANS opisała Anna Jędrocha.

Europejskie Stowarzyszenie Towarzystw Neurochirurgicznych EANS (European Association of Neurosurgical Societies) zostało założone w 1971 roku w Pradze. Celem tej pozarządowej organizacji naukowej, reprezentującej neurochirurgów z Europy jest podnoszenie jakości opieki neurochirurgicznej nad pacjentem poprzez szkolenia, edukację i badania. Kongres EANS co roku odbywa się w innym mieście europejskim i jeszcze nigdy nie miał miejsca w Polsce – tym bardziej jest to sukces warty odnotowania. Złożyło się na niego kilka składowych – silne starania ze strony Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów (PTN) od wielu lat ubiegającego się o rolę gospodarza tego wydarzenia, a także działania Symposium Cracoviense, członka Kraków Network, mocno wspierającego wyżej wspomniane towarzystwo.

 

Kraków5020 jest miejską spółką powołaną przez Radę Miasta Krakowa, która zajmuje się budowaniem i zarządzaniem wizerunkiem miasta oraz jego promocją we współpracy z licznymi partnerami. Głównym zadaniem jest wzmacnianie marki Krakowa jako nowoczesnej europejskiej metropolii, atrakcyjnej, otwartej i tolerancyjnej; miasta światowego dziedzictwa kulturowego i prężnego ośrodka akademickiego. Nazwa Kraków5020 nawiązuje do usytuowania miasta, które znajduje się w punkcie przecięcia równoleżnika 50ºN z południkiem 20ºE. Współrzędne biznesu i nowa gościnność to hasła, które przyświecają idei rozwoju miasta Krakowa w sferach gospodarki, innowacji, nauki i kultury. Spółka odpowiada m.in. za: Centrum Kongresowe ICE Kraków i zlokalizowane w nim studio hybrydowe, miejską platformę VOD PLAY KRAKÓW, Hello Kraków, projekty: Kraków Network i Power of 4, cykl ICE Classic i Dzień dobry ICE Kraków, Kraków Story w Pawilonie Wyspiańskiego oraz Oficjalną Sieć Informacji Miejskiej InfoKraków.